Česká republika se může pochlubit celou řadou nádherných přírodních klenotů, které vynikají výjimečnou dechberoucí krásou. Pro naši vlast je typická úchvatná rozmanitost krajiny. Pokud toužíte spatřit jedinečné skalní útvary, opravdový pozůstatek pralesa, tajemná rašeliniště nebo takřka bezedné propasti, nemusíte cestovat za hranice. Všechny tyto přírodní skvosty se nachází i u nás!
1. Pravčická brána (České Švýcarsko)
Pravčická brána je vůbec největším přirozeným skalním obloukem v celé Evropě. Nachází se na Děčínsku nedaleko obce Hřensko a je součástí Národního parku České Švýcarsko.
Samotný skalní oblouk má úctyhodné rozpětí 26,5 m a je výsledkem postupného zvětrávání, které trvalo neuvěřitelné miliony let. Za vstup přímo k útvaru se sice platí poplatek, ale odměnou je vskutku nezapomenutelný zážitek. V okolí místa je navíc hned několik vyhlídek s kouzelnými výhledy do okolní krajiny.
2. Boubínský prales (Šumava)
Boubínský prales je pozůstatkem původních šumavských pralesů a zároveň jednou z nejstarších přírodních rezervací v Evropě. Rozkládá se na Prachaticku nedaleko obce Zátoň.
V porostu převládají buky a smrky, přičemž mnohé z těchto stromů dosahují stáří takřka 500 let. Není divu, že je prales jedním z nejnavštěvovanějších míst v ČR. Lesní divočinu lze obdivovat procházkou po nenáročné turistické stezce. Přímo na vrcholu Boubína (1 362 m) se nachází rozhledna, ze které jsou při příhodném počasí vidět dokonce i rakouské Alpy.
3. Prachovské skály (Český ráj)
Prachovské skály jsou jedinečné pískovcové útvary, které vytváří celé skalní město. Leží nedaleko města Jičín v malebné krajině Českého ráje.
Skalní město se rozkládá na ploše 262 ha a prochází jím řada značených stezek. Součástí jsou mnohdy až bizarní pískovcové útvaru ve tvaru věží, bloků i sloupů, z nichž ty nejvyšší mají téměř 40 m. Za vidění stojí také romantická vodní nádrž Pelíšek či pozůstatky středověkého hradu Pařez.
4. Hora Sněžka (Krkonoše)
Sněžka je se svými 1 603 m nad mořem nejvyšším vrcholem Krkonoš a zároveň vůbec nejvyšší horou České republiky. Nachází se necelých 5 km od obce Pec pod Sněžkou, vrcholem prochází česko-polská hranice.
Přímo na vrchol Sněžky vede lanová dráha, zdatnější turisté na něj mohou vystoupat i pěšky po některé z turistických tras. Kdo bude mít štěstí na počasí (po větší část roku je zde totiž mlha), může se kochat krásnými panoramatickými výhledy do blízkého i vzdáleného okolí.
5. Propast Macocha (Moravský kras)
Macocha je naší nejznámější a nejnavštěvovanější propastí. Nachází se přibližně 10 km od Blanska a je součástí komplexu Punkevních jeskyní v Moravském krasu.
Na okraji Macochy jsou v různých výškových úrovních dvě vyhlídky, odkud si lze prohlédnout celou propast, jejíž suchá část dosahuje úctyhodných 138 m. Tím však její hloubka nekončí, zbytek propasti je totiž zatopený vodou a doposud se nepodařilo ani při opakovaných pokusech dosáhnout úplného dna.
6. Panská skála (Lužické hory)
Panská skála je malebný skalní útvar, kterému se přezdívá kamenné varhany. Leží u obce Prácheň nedaleko Kamenického Šenova v Lužických horách.
Tato kamenná památka se proslavila dokonce i ve filmu, objevila se totiž v oblíbené pohádce Pyšná princezna. Panská skála je tvořena pravidelnými pětibokými a šestibokými čedičovými sloupy, které jsou až 12 m vysoké a svým uspořádáním připomínají píšťaly varhan. Hned vedle skály je i malé jezírko, které ještě více umocňuje romantickou atmosféru celého místa.
7. Vyhlídka Máj (Povltaví)
Vyhlídka Máj nabízí snad vůbec nejkouzelnější výhled na řeku Vltavu. Najdeme ji u obce Teletín nedaleko Slapské přehrady a asi 30 km jižně od Prahy.
Z místa je vskutku fascinující výhled na mohutný meandr Vltavy, který zde má tvar podkovy a protéká hluboce zaříznutým kaňonem. Jedná se o přirozenou vyhlídku, nemá tudíž žádné zábradlí či umělou plošinu, což jí navíc propůjčuje pořádnou dávku romantiky.
8. Pálava (jižní Morava)
Pálava je jedním z nejnavštěvovanějších míst České republiky. Nachází se na jižní Moravě nedaleko města Mikulov.
Bělostné vápencové skály Pavlovských vrchů se tyčí nepřehlédnutelně v jinak rovinaté okolní krajině. Pálava je doslova prošpikována místy, které stojí za návštěvu: romantické vinohrady, půvabné jihomoravské vesničky, středověké zříceniny Sirotčího hrádku a Dívčích hradů, lesostep se vzácnou vegetací. A mimochodem, právě zde se našla i světoznámá Věstonická venuše.
9. Rezervace SOOS (Chebsko)
Unikátní národní přírodní rezervace s bahenními sopkami. Leží 10 km od Františkových lázní v západních Čechách.
Podobné místo nikde jinde v České republice neexistuje. Jedná se rašeliniště a slatiniště o rozloze 221 ha. Naučná stezka prochází po dně zaniklého slaného jezera přímo kolem bahenních sopek (správněji tzv. mofet), ze kterých se sykotem uniká oxid uhličitý, probublává v nich voda a bahno. Vyvěrá zde rovněž několik minerálních pramenů.
10. Rejvízské rašeliniště (Jeseníky)
Jedno z nejzajímavější a nejromantičtějších míst Jeseníků. Nachází se u obce Rejvíz a asi 15 km východně od města Jeseník.
Lokalita je národní přírodní rezervací a zároveň největším moravským rašeliništěm. Naučná stezka, která je tvořena dřevěným chodníčkem, vede k Velkému mechovému jezírku, kde je vrstva rašeliny mohutná až 3 m. Celé území je podmáčené a vyzařuje lehce tajemnou atmosféru.
Pokud jste na některém z uvedených míst doposud nebyli, doporučujeme to napravit. Návštěva těchto jedinečných přírodních pokladů naší vlasti za to totiž rozhodně stojí!