Většina z nás má Prahu neodmyslitelně spojenou především s jedinečnými historickými památkami. Ale do hlavního města se vyráží také za kulturou a nezapomenutelnými hudebními zážitky. Již tradičně se zde konají i koncerty vážné hudby.
Místa, kde se konají koncerty vážné hudby
O Praze se říká, že patří k nejkrásnějším městům na světě. A pokud patříte k příznivcům podmanivého kouzla vážné hudby, můžete si hlavní město vychutnat doslova všemi smysly. Nabízí totiž celou řadu míst, kde se v programu pravidelně objevují i vystoupení symfonických orchestrů a komorní hudby.
1. O2 arena
O2 arena je moderní víceúčelová hala v pražské Libni, která dokáže pojmou až 20 000 návštěvníků. Je dějištěm konání různorodých kulturních akcí včetně významných sportovních zápasů, hudebních koncertů a veletrhů. V těsné blízkosti vzniklo v pozdější době ještě O2 universum, které disponuje celkem 21 sály, ten největší je určen až pro 4 500 diváků.
V O2 areně se pořádají pravidelně koncerty vážné hudby českých i světových orchestrů a interpretů, doporučujeme proto sledovat program akcí.
2. Rudolfinum
Rudolfinum patří ke skvostům české novorenesanční architektury. Majestátní budova, která byla vystavěna v poslední třetině 19. století, se nachází na břehu řeky Vltavy na pražském Starém Městě. Pravidelně se zde konají hudební koncerty, výstavy, živé přenosy, ale i kulturní akce určené pro děti a mládež.
Přímo v Rudolfinu sídlí Česká filharmonie a Český spolek pro komorní hudby. Největší chloubou budovy je Dvořákova síň s honosnou výzdobou, která má kapacitu 1 148 míst. Právě jedinečné prostředí koncertního sálu umocňuje celý prožitek z poslechu vážné hudby.
Program hudebních akcí v Rudolfinu můžete sledovat zde.
3. Smetanova síň Obecního domu
Mezi další již tradiční místa, kam se v Praze vyráží za vážnou hudbou, patří Obecní dům. Budova se nachází na náměstí Republiky v těsné blízkosti slavné Prašné brány. Patří mezi významná architektonická díla secesního slohu, pro veřejnost byla otevřená v roce 1912. Sídlí zde Symfonický orchestr hlavního města Prahy (FOK).
Dominantní součástí Obecního domu je Smetanová síň s bohatou secesní výzdobou a úchvatnou akustikou. Není divu, že se jedná o jedno z nejoblíbenějších míst pro konání koncertů vážné hudby. Koncertní sál, který pojme až 1 200 posluchačů, byl pojmenován na počest skladatele Bedřicha Smetany.
O plánovaných hudebních akcích v Obecním domě se dozvíte na tomto odkazu.
4. Další oblíbená místa konání koncertů klasické hudby
Vystoupení symfonických orchestrů a komorní hudby v Praze se však neomezují pouze na již zmíněné koncertní haly a sály. Pravidelně se konají i jinde, mimo jiné v Klementinu, Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě, ve Španělské synagoze, na Bertramce, v Lichtenštejnském paláci na Kampě, stejně jako v některých pražských kostelích a klášterech.
Kde ještě sledovat informace o koncertech vážné hudby
Pokud chcete získat přehled o tom, kde se v rámci hlavního města konají koncerty vážné hudby, můžete sledovat také aktuální program přímo na webových stránkách konkrétních symfonických orchestrů.
1. Bohemian Symphony Orchestra Prague (BSOP)
Bohemian Symphony Orchestra Prague je slavný symfonický orchestr, jehož základní formace čítá 70 talentovaných hráčů. Vysoká profesionální úroveň je zárukou maximální autenticity skladeb, mezi nimiž nechybí ani ta nejnáročnější díla.
Orchestr vystupuje nejen v České republice, ale po celém světě. Měl tu čest doprovázet i mnohé významné kapely a hudebníky (např. Alice Cooper, Paul Rodgers, Vanessa Mae či Giannna Nannini).
2. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK
Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je klasické těleso, které bylo založeno v roce 1934 dirigentem Rudolfem Pekárkem. Jeho program je od počátku svázán se slovy Film-Opera-Koncert, z čehož vychází i zkratka uvedená v názvu orchestru.
Kromě působení v České republice odehrál orchestr i mnohé koncerty v zahraničí, pravidelně hostuje např. v Japonsku a Jižní Koreji. Pořádá cyklus koncertů Orchestr na dotek pro rodiče s dětmi.
3. Český národní symfonický orchestr (ČNSO)
Český národní symfonický orchestr je jedním z nejznámějších českých orchestrů. V roce 1993 jej založil trumpetista Jan Hasenöhrl a dirigent Zdeněk Košler. Pro hudební těleso je charakteristická velká pestrost žánrů.
Orchestr působí pravidelně v Praze, ale za sebou má také bohatý výčet zahraničních turné. Mezi umělci a zpěváky, které doprovázel, byl např. Andrea Bocelli, Jonas Kaufmann, George Michael či Sting.
4. Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR)
Historie Symfonického orchestru Českého rozhlasu sahá až do roku 1926. S téměř 100 lety existence se tak řadí k nejstarším českým symfonickým tělesům.
Kromě klasické hudby se zaměřuje SOČR i na netradiční žánrová spojení. Vystupuje na hudebních festivalech u nás i v zahraničí, na svém kontě má rovněž velice bohatou nahrávací činnost.
Vstupenkové a eventové portály
Vyplatí se také alespoň občas sledovat vstupenkové a eventové portály. Orientaci na webových stránkách usnadňuje možnost filtrování podle lokality, stejně jako druhu kulturní akce, respektive podle hudebního žánru. Lze tak snadno získat dobrý přehled o chystaných koncertech symfonických orchestrů a komorní hudby v Praze.
Zároveň je možné na stránkách pořídit i vstupenky, a to pohodlně online, navíc často za příznivou cenu. K osvědčeným a oblíbeným portálům patří zejména TicketPortal, ColosseumTicket a Slevomat.
Diskuze k článku